Jak znaleźć dobrze płatną pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Jak znaleźć dobrze płatną pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Planujesz wyjazd do Niemiec, ale zastanawiasz się nad tym, czy bez znajomości języka niemieckiego ma to w ogóle sens. Z racji, że otrzymuję wiele tego rodzaju pytań od moich kursantów, to postanowiłam zebrać najważniejsze informacje o zarobkach w Niemczech, w zależności od tego, w jakim stopniu znasz język niemiecki.

Znasz język? Masz łatwiej!

Wystarczy przejrzeć ogłoszenia rekrutujące Polaków do pracy na terenie Niemiec, aby zauważyć, że z komunikatywną znajomością języka zarabia się średnio o 400 € więcej w zawodach niewymagających specjalnych kwalifikacji i wykształcenia. Nie mając konkretnego zawodu i nie znając niemieckiego, można tam zarobić średnio 1100 € miesięcznie. Zazwyczaj, w ogłoszeniach, gdzie szukają opiekuna osób starszych, przeczytasz, że w zależności od parametrów (poziom języka, doświadczenie, prawo jazdy, trudność zlecenia) wynagrodzenie waha się między 1100 – 1750 €.

Najczęściej poszukiwane zawody w Niemczech

W Niemczech jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak: spawacz, monter, mechanik, kierowca, lakiernik, elektryk, hydraulik, czy glazurnik. Jednakże w tym wypadku, liczy się dobra znajomość języka niemieckiego, w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (poziom minimum B1 – najczęściej wskazywany
w ogłoszeniach o pracę). Język warto znać, bo zarobki w specjalistycznych zawodach zaczynają przekraczać 2000 € miesięcznie.


W zawodzie pielęgniarki w Niemczech można już zacząć pracę — jak podają rekruterzy — ze znajomością języka na poziomie A2/B1 i przed nostryfikacją, czyli uznaniem dyplomu studiów. W takim wypadku zarobki zaczynają się od 2300 i sięgają nawet 2700 € miesięcznie. Pielęgniarka z uznanym dyplomem i bardzo dobrą znajomością niemieckiego będzie zarabiała już średnio od 3 000 € miesięcznie. Takie pieniądze w Niemczech pozwalają na prowadzenie naprawdę fajnego i komfortowego życia.

Lekarze zarabiają od 4900 € ze znajomością języka na poziomie umożliwiającym komunikację (minimum B1). Natomiast specjaliści z bardzo dobrym niemieckim mogą zarabiać nawet 10 000 € i więcej. Wynagrodzenia podawane w ofertach dla programistów komputerowych sięgają 7000 € i nie wystarcza znajomość języka programowania — trzeba równie dobrze władać językiem Goethego, aby skutecznie komunikować się z całym zespołem ludzi w firmie.

Więcej o efektywnej nauce języków obcych dowiesz się z naszego bezpłatnego ebooka. Kliknij poniżej, aby odebrać własny egzemplarz.

 

Jak efektywnie uczyć się języków obcych


Jak wygląda sprawa pracy Polaków z perspektywy Polki, która mieszka w Niemczech od 20 lat?

Polacy, którzy przybywają do Niemiec po studiach, chowają swoje dyplomy do szuflady. Zależy im na szybkim zarobku i nie liczy się dla nich, aby pracować w wyuczonym zawodzie. Bardzo często przyjeżdżają bez znajomości niemieckiego, zatrudniają się w firmach produkcyjnych, gdzie sortują ciasteczka, wytwarzają części do samochodów, pakują towary.

Dzieje się tak dlatego, że początkowo nie zamierzają zostać na dłużej. Tymczasem, wielokrotnie zdarza się, że mija pięć lat, a ich sytuacja się nie zmienia. Nadal nie znają niemieckiego i wciąż pracują na taśmie.
Załatwienie formalności związanych z uznaniem dyplomu to długi i żmudny proces, który dodatkowo wymaga znajomości języka, a zatem nie wszyscy się tego podejmują.

Te osoby, które w pewnym momencie decydują się osiedlić w Niemczech na stałe lub przynajmniej do emerytury są ambitne. Szukają kursów językowych — z czym obecnie w Niemczech, przynajmniej w Kleve jest spory problem. Tymczasem prawda jest taka, że tylko ze znajomością języka można liczyć na wyższe zarobki, które będą stale rosnąć. Niestety, w przypadku pracy na produkcji, te podwyżki są bardzo małe i w stosunkowo dużych odstępach czasowych.

Historia Kasi, która nostryfikowała dyplom po 8 latach pobytu w Niemczech i wreszcie pracuje w swoim zawodzie.

Kiedy przyjechała do Niemiec była już kilka lat po studiach pedagogicznych. W Polsce trudno było znaleźć pracę po takim kierunku, ale języka niemieckiego prawie nie znała. Zaczęła pracę w fabryce, więc na początek wystarczyło, że umiała zaledwie kilka zwrotów. Co więcej, na początku w ogóle nie myślała o uznaniu dyplomu i pracy na stanowisku pedagoga, gdzie wymagana jest bardzo dobra znajomość nie tylko języka, ale i realiów życia niemieckiej szkoły oraz młodzieży. Blokował ją strach przed nieznanym i bardzo słabo wierzyła w swoje możliwości.

Mimo wszystko Kasia postanowiła się nauczyć języka kraju, który ją ugościł. Uczęszczała na kurs, starała się czytać, pisać i oglądała niemiecką telewizję. Stopniowo przestawała bać się zawierania nowych znajomości oraz rozmów z Niemcami. Po jakimś czasie, z ust swojej koleżanki usłyszała pochwałę, za bardzo dobrą znajomość języka. Ta sama koleżanka zaczęła ją przekonywać, że mogłaby pokusić się o uznanie swojego dyplomu, który zdobyła jeszcze w Polsce.

Kasia przymierzała się do tego dwa lata, ale w końcu podjęła decyzję, zrobiła pierwszy krok i… udało się! Jak wspomina, było z tym nieco zachodu. Wszystko zaczynało się od egzaminu językowego, by znajomość niemieckiego została przypieczętowana międzynarodowym certyfikatem. Potem należało przebrnąć przez kilka instytucji i zgromadzić całkiem sporo dokumentów. To wszystko wymagało czasu i cierpliwości, ale, jak sama Kasia przyznaje, zdecydowanie było warto się odważyć.

Kiedy poszła na rozmowę rekrutacyjną w sprawie pracy na stanowisko pedagoga, była jednocześnie zestresowana i oszołomiona wysokością potencjalnych zarobków, które jej tam zaproponowano. Mówi, że potakiwała, uśmiechała się i w sumie nie pamięta szczegółów, ponieważ nie do końca rozumiała, co do niej mówią — takie to były emocje. Dziś mieszka w Dortmundzie. Bardzo dobrze sobie radzi w nowej pracy i nie wyobraża sobie wrócić do fabryki, w której niegdyś pracowała, a zarobki poszybowały w górę razy trzy, względem tego, co miała wcześniej.

Ty też możesz łatwo i szybko nauczyć się języka niemieckiego!

Czy chciałbyś, aby u Ciebie również wyglądało to w taki sposób, jak u Kasi? Być może w tym momencie również stresujesz się tym, że nie znasz języka niemieckiego, ale masz kwalifikacje nabyte w Polsce, które pozwoliłby Ci tam zarabiać więcej? Zacznij więc uczyć się niemieckiego, bo im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. To nie tylko wyższe zarobki, ale również bardziej prestiżowe stanowisko i lepsze traktowanie jako pracownika. 

Więcej o efektywnej nauce języków obcych dowiesz się z naszego bezpłatnego ebooka. Kliknij poniżej, aby odebrać własny egzemplarz.

 

Jak efektywnie uczyć się języków obcych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *