5 przyczyn, które sprawiają, że samodzielna nauka języka obcego to strata czasu

Decydując się na samodzielną naukę języka obcego, cały czas możesz poświęcić sobie. Nikt nie będzie Ci przeszkadzał ani oceniał Twoich postępów. Godziny nauki wybierzesz sobie samodzielnie, a jeśli chodzi o koszty, to zapłacisz tyle, co za podręczniki, a może nawet nic, bo materiały do nauki znajdziesz w internecie.

Mogłoby się wydawać, że to jedyne słuszne rozwiązanie i samodzielna nauka jest zdecydowanie najlepsza z wszystkich dostępnych metod.  

 

Dlaczego więc tak niewiele osób ma efekty i potrafi mówić w języku obcym?
Poznaj 5 przyczyn, które sprawiają, że samodzielna nauka języka obcego to strata czasu.

Wyobraź sobie teraz, że przystępujesz samodzielnej nauki języka. Czujesz się zmotywowany — masz ważny powód, żeby się go nauczyć. Zabierasz się do działania i…

 

  1. Tracisz czas z powodu braku właściwego ukierunkowania nauki

Zastanawiasz się jakie materiały wybrać. Tyle tego wszystkiego: książki, samouczki, programy, aplikacje, youtuberzy. Od czego zacząć naukę?

Znajdujesz info: trzeba czytać! Tylko, jak się to czyta? Zacząć od słuchania? Co z gramatyką? W końcu dochodzisz do wniosku, że znalezione opisy i wyjaśnienia, nie do końca Cię kręcą. Zastanawiasz się, czy nie dałoby się bardziej praktyczniej?

Inna porada zaleca oglądanie filmów z napisami. Znajdujesz więc fajny filmik, ale nic nie rozumiesz. Przydałoby się coś prostszego, jednak gdzie szukać? Czas ucieka, a Ty nadal jesteś w kropce…

Czy nie łatwiej byłoby dojść do celu najkrótszą drogą, z przewodnikiem, który bardzo dokładnie zna teren, na który Ty wchodzisz być może po raz pierwszy? Taka osoba ułożyłaby Ci plan krok po kroku, który stopniowo przybliżyłby Cię do biegłości językowej.

 

  1. Tracisz czas, gdy zawodzi Twój mechanizm samokontroli

Zdecydowałeś się postawić na naukę z podręcznika. Ochoczo przerobiłeś pierwszy rozdział, zanotowałeś w zeszycie kilka słówek, poszukałeś ich znaczenia. Jednak, po krótkim czasie zawarte tam ćwiczenia i czytanki zaczęły Cię mocno nudzić. Nagle pojawia się pokusa, żeby zaplanowane zajęcia przesunąć lub przynajmniej skrócić.

Natomiast sytuacje sporne, kiedy nie wiesz do końca, czy przerobiłeś zadany sobie materiał, rozstrzygasz na swoją korzyść — zwyczajnie przechodzisz dalej, mimo że nie do końca rozumiesz poznane zagadnienia.

 

  1. Tracisz czas, kiedy brakuje Ci informacji zwrotnej o tym, co musisz poprawić

Jesteś dzielny, może w nierównym tempie, ale brniesz dalej i naprawdę mocno chcesz się nauczyć mówić w języku obcym. Coś przeczytasz, czegoś posłuchasz, ale przecież Ty chcesz się swobodnie w nowym języku wypowiadać, a to, co robisz teraz, nie do końca zdaje egzamin.

Próbujesz więc coś napisać, a nawet powiedzieć kilka zdań do siebie, kota, psa, czy złotej rybki. I owszem, poskładałeś swoją wypowiedź ustną lub pisemną, może nawet użyłeś bardziej skomplikowanej struktury stylistyczno-gramatycznej, niż ta z przykładu w podręczniku.

Jednak, jaką masz pewność co do poprawności swojej wypowiedzi. Co gorsza, nie wiadomo kiedy będziesz poziom wyżej, by móc ją zweryfikować.  

Przyznasz, że fajnie byłoby dostać od razu informację zwrotną od kogoś doświadczonego, niż utrwalać negatywne i szkodliwe wzorce językowe?

 

  1. Tracisz czas, kiedy brakuje Ci okazji do używania języka

Pomimo tych wszystkich przeszkód, metodą prób i błędów uczysz się dalej, ale język to przede wszystkim wzajemna komunikacja. Zatem nawet jeśli uczysz się samodzielnie, to prędzej czy później potrzebny jest ktoś, z kim po prostu porozmawiasz.

Być może mieszkasz za granicą i nie brakuje Ci okazji oraz odwagi do praktykowania języka. Tylko co w sytuacji, kiedy jesteś jeszcze w Polsce lub strach na obcej ziemi powoduje, że nie możesz wydusić z siebie ani słowa?  

Przyznasz, że byłoby szybciej i skuteczniej od samego początku ćwiczyć wypowiedzi, bez czekania na przypadkową okazję do rozmowy, prawda?

 

  1. Tracisz czas, kiedy brakuje Ci wsparcia

Zaczyna Ci brakować czasu na naukę języka, nie widzisz postępów, masz tego wszystkiego serdecznie dosyć. Nikt przecież nie będzie Cię rozliczał, więc uznajesz, że wobec zaistniałych powodów, możesz przerwać chwilowo naukę. Ta chwila często zamienia się w kilka dni, potem miesięcy…

 

Poznałeś 5 przyczyn, które sprawiają, że samodzielna nauka języka obcego to strata czasu.

Pomyśl, ile mógłbyś zdziałać, jeśli od początku miałbyś kogoś, kto niczym na tacy podałby Ci najlepsze techniki nauki języka, wspierał i gwarantował wykorzystywanie go w praktyce?

Pamiętaj, że skuteczny nauczyciel nie tylko uczy języka, ale również wspiera Cię mentalnie. Poza tym, jeśli zobowiążesz się wobec kogoś, jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że to zrobisz i nie przerwiesz, jak tylko pojawią się trudności.

Więcej o efektywnej nauce języków obcych dowiesz się z naszego bezpłatnego ebooka. Kliknij poniżej, aby odebrać własny egzemplarz.

Jak efektywnie uczyć się języków obcych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *